Яке бачення практичного вирішення проблеми щодо впливу Домбровського кар’єру на екологію регіону?

З таким питанням до науковці кафедру хімії Прикарпатського університету звернулися Руслан Безрукий (представник ТОВ «Оріана-Еко») та Кравець Роман (Департамент екології і природних ресурсів Івано-Франківської ОДА).

Довідка. Домбровський кар’єр, розвіданий ще в 30-х роках минулого століття – єдиний у світі гірничий об’єкт, де видобуток солі здійснювали відкритим способом, оскільки 100-
метровий поклад цінних солей лежав дуже близько до поверхні. Експлуатували кар’єр з 1967 р. Видобуто 33 млн. тон руди – це менше половини розвіданих запасів. Займає площу 64 га.
Об’єм виробленого простору – 52,5 млн. м 3 заповнений сольовими розчинами (понад 32 млн.м 3 ), які мимовільно просочуються через борти кар’єру, засолюючи прилеглу територію.
Позиція науковців кафедри хімії (к.т.н. Хацевич Ольга). Розв’язати екологічні проблеми без відновлення виробництва неможливо. Говорити про створення відпочинкових
комплексів, не вирішивши складної екологічної ситуації трохи дивно. Вважаємо, що техногенні проблеми мають вирішити науковці та інженери, природа з цим сама не
справиться і сольові розчини не стануть прісні, а просочуватимуться у криниці та річки мешканців Калуської громади.
У регіоні є значні запаси калійної сировини, є сольові розчини Домбровського кар’єру, також є збережена наукова база (Лабораторія галургії ДУ «НІОХІМ»). Отже, необхідно
створити виробничу базу, щоб забезпечувати українських аграріїв такими необхідними калійними добривами. Україна щороку витрачала мільйони доларів на закупівлю калійних добрив, при цьому хлоридного типу (КСl). Від початку повномасштабного вторгнення їх майже не завозять в Україну, так як основними імпотерами були росіяни і білоруси.
Сировина Прикарпаття дозволяє одержувати безхлоридні форми калійних добрив – калімагнезію, калій сульфат, сингеніт. На думку науковців стратегічні перспективи
економічного відновлення регіону пов’язані саме з відродженням калійного виробництва та солепромислу.
Щодо екологічних питань пов’язаних з зсувами, провальними лійками та засоленням криниць і джерел питного водопостачання, та для їх системного вирішення необхідно
залучати спеціалістів у цій вузькій галузі, які візьмуть на себе відповідальність, нададуть конкретні проєкти із техніко-економічним обгрунтуванням, рекомендації та шляхи вирішення проблеми.